Ako vybrať knižnicu?

Pri výbere knižnice si musíme uvedomiť, že je to priestor, ktorý bude naplnený ťažkými knihami či dokumentmi, ktoré chceme chrániť pred prachom, prípadne pred zrakmi návštevy. Knižnica by mala spĺňať požiadavky na čo najviac úložného priestoru pri zachovaní reprezentatívneho vzhľadu v obývacom priestore, či v pracovni. Ako teda vybrať tú správnu a na čo sa zamerať?

Knižnica by mala ladiť aspoň s nábytkom v miestnosti

Materiál

Materiál, z ktorého je knižnica vyrobená, by mal korešpondovať s nábytkom v miestnosti, v ktorom bude knižnica umiestnená.

Lamino

Knižnice z lamina sú obľúbené pre svoju relatívnu stálosť materiálu. Kvalitnejšie laminátové knižnice sú opatrené ABS hranami, ktoré pôsobia navyše protinárazovo. Lamino je tiež tvárne a tak môžete naraziť na originálnejšie kúsky než len klasické policové knižnice.


Drevo

Drevo je klasickým materiálom pre výrobu knižníc. Na rozdiel od lamina alebo napríklad plastu ale drevo nie je príliš tvárne a ohybné a preto tu čakajte skôr umiernenejšie a klasické kusy nábytku, nič príliš originálneho. Veľkou výhodou je však jeho odolnosť a stálosť. U knižníc z masívu je potrebné do budúcna počítať s pravidelnou údržbou, ako je napríklad lakovanie alebo voskovanie, u tropických drevín je to olejovanie. Časom sa tiež môže ľahko zmeniť odtieň farby dreva.


MDF

Moderný materiál MDF, ktorý sa správa podobne ako drevo. Z tohto materiálu sa vyrábajú napríklad dvierka kuchynských liniek. Zjednodušene povedané sa jedná o zafóliovaný prešovaný papier. Fólia môže byť prevedená v mnohých farebných variantoch alebo drevených dezénoch. Pri odrení alebo poškriabaniu sa však nedajú ryhy zamaskovať špeciálnymi tmelmi alebo voskmi. Tento materiál trpí vo vlhkom prostredí, ktorý však nesvedčí ani knihám.

Otvorená, či uzavretá?

Pri výbere knižnice tiež myslite na to, ako často čítate a čo všetko chcete v knižnici mať. Ak nechcete, aby sa z vašich knižiek stali len lapače prachu, kúpte si radšej uzavretú knižnicu, napríklad so sklenenými dvierkami, kde budú knižky chránené pred prachom. Knihy, prípadne aj fotky a rôzne drobné dekorácie, môžu byť v takejto uzavretej knižnici aj pekne nasvietené. Na druhú stranu nebudete mať ku knihám ľahký prístup, ak napríklad často siahate po encyklopédiách alebo slovníkoch pre overenie informácií, či textu.

Knižnicu môžete zariadiť aj na neočekávatelných miestach

Otvorené knižnice, z ktorých na vás knižky vykukujú z poličiek, potom priamo ponúkajú na čítanie. Sú vhodné pre náruživých čitateľov alebo pre tých, ktorí majú radi otvorený priestor. Okrem knižiek sem ale samozrejme môžete umiestniť aj iné veci, napríklad gramofón s platňami, kvety alebo dekoračné poháre, je ale potrebné počítať s častejším utieraním prachu.

Otvorená knižnica z masívu sa stane dominantou vašej pracovne, či obývačky

Tip

Ak nevyužijete všetky police v plnej šírke, budú sa vám hodiť zarážky na knihy, vďaka ktorým nebudú knižky padať.

Na veľkosti záleží

Veľkosť knižnice sa odráža od veľkosti vašej knižnej zbierky a samozrejme podľa veľkosti bytu, či domu. Spočítajte si, koľko knižiek aktuálne máte a ideálne tento počet rozšírte podľa toho, akým tempom sa vaša zbierka rozrastá. Police by mali byť silné minimálne 1,8 cm, aby uniesli váhu kníh. Knižnica nemusí byť extra hlboká, stačí aj 30 cm, ak nemáte zbierku encyklopédií alebo Ottových náučných slovníkov. V byte môžete pre knižnicu využiť každý voľný kút, napríklad v zádverí, stačí na voľné steny namontovať pár poličiek. V dome sa nebojte knižnici venovať celú jednu stenu. Ak máte veľa kníh, ale málo priestoru, vyberajte hlbšiu knižnicu, v ktorej môžete knihy stavať do dvoch radov.

Nebojte sa využiť každý voľný priestor

U knižníc širších ako 80 cm sú dôležité spevňujúce prvky pod policami, alebo je dobré mať police silné aspoň 2,3 cm.

Knižnice do detskej izby

Detské knižnice by nemali mať sklenené dvierka, najlepším typom do detskej izby sú otvorené knižnice. Deti budú mať ľahký a rýchly prístup ku knižkám alebo hračkám, ktoré budú mať v knižnici uložené. Biele knižnice si deti môžu samé vyzdobiť samolepkami alebo maľbami. Detské knižnice bývajú vo veselých prevedeniach, napríklad môžu vyzerať ako domček pre bábiky, lietadlo alebo auto.

Detské knižnice bývajú vo veselom prevedení

Všetok nábytok v detskej izbe musí byť primontovaný k stene.

Čo by mala mať každá knižnica

  • Korpus v dezéne okolitého nábytku
  • Knižnica by mala mať sokel alebo nožičky ladiace s okolitým nábytkom
  • Prípadné dvierka môžu byť rovnaké ako korpus alebo sklenené, prípadne aj úplne kontrastné ku korpusu
  • U veľkých knižníc sa hodí pripevnené osvetlenie, ktoré bude nasvecovať obsah knižnice pre lepšiu orientáciu

Ak potrebujete doplniť svoju knižnicu, prečítajte si nášho poradcu Ako vybrať knihu